Kocaçayır Yaylası Bisiklet Turu

 Kocaçayır Yaylası bugün Bursa'nın Büyükorhan İlçe'sinin Aktaş Köyü'ne bağlı bir mahalledir. Aynı zamanda benim doğduğum yerdir. 6 yaşına kadar bu yayladaki tek odalı bir evde yaşadık. Hayatımız zordu ama ben o zamanlar çok kolay olduğunu sanıyordum. O zamanlar ben, dünyanın bu yaşanılası yayladan ibaret olduğunu zannederdim o çocuk kalbimle. Çok sonraları öğrendim dünyanın bu kadar büyük ve kirlenmiş olduğunu. 

Köye gittiğim zaman, sürekli gelip gittiğim bu yaylaya bu sefer bisikletimle gittim. Giderken  eskiden atlarla gidip geldiğimiz yolu, dönüşte de traktör yolunu kullandım. Oradaki eski evimizi, akrabalarımı ziyaret ettim. Onlarla biraz eskilerden, biraz şimdiki zamandan biraz da gelecekten söz ettik. Çayırları dolduran sürüleri, akşam çobandan dönen koyunların, yavrularını ararkenki meleyişlerini, yağmurların ardından Eneç’ten akan sudan ve daha bir çok konudan bahsettik. En çok da eskileri özlediğimizi anladık.

Köyümüzün kuzeybatısına düşen Koca çayır toprak bir yoldan gidilmektedir. Bugün geçimini hayvancılıkla karşılayan 8 ailenin bulunduğu yayla, adını yakınlarında bulunan geniş çayırlık alanlardan almıştır.

Yaylada bulunan aileler koyun, keçi ve inek beslemektedirler; yılın 365 günü yaylada kalmaktadırlar. Geniş meşe ve çam ormanlarının yanında bulunan yayla yürüyüş yapmak ve kamp kurmak için uygun alanlar sunmaktadır. Yaylada elektrik ve su bulunmaktadır.
Annem kardeşimle beni, bir heybenin gözlerine koyup, ata atlar ve o şekilde gidiş geliş yaparmış yayla ile köy arasında. Muhtemelen bu çeşmede susayan atı suluyordu. Şimdi at demirden, o su içimiyor ama ben hayır diyemem. 
Eyüp: Amcamın torunu.
Yaylada bir at ve demir atım.
Eyüp ufak bir tur atıyor.
 
Amcamın torunları bisikletime ilgi gösteriyorlar. 
 
Bir meşe ağacının altından yayla. 
Burasının adı Olcek. Hep merak etmişimdir adının nereden geldiğini. Suyu demir gibi soğuk olan bir çeşme. Yorucu bir yolculuğun ardından çok iyi geliyor bana. Küçükken bu çeşmeden içme suyu taşırdık atlarla. Yaylanın içme suyu sıkıntısı devam ediyor hala. Aynı şekilde içme suyu taşınmaya devam ediliyor. 
Hamdi amcamın keçilerinden bazıları titiz. Suyu akan yerinden içiyorlar. 
Olcek'e varınca Hamdi Amcamı keçilerin başında buluyorum. Beni görünce çok seviniyor. Uzun uzun konuşuyoruz keçilerin dinlenmesi bitene kadar. Biraz önce keçilerin yanına bir kurt yanaştığını ve bundan dolayı eve yemek yemeye gidemediğini söylüyor, keçiler dinlenirken. Eskilerden, çok eskilerden konuştuk özlemle ve gıptayla, yaşadığımız şimdiki zamana inat... 
Çayırda amca oğullarımla birlikte korda mısır kızarttık çaylarımızı yudumlarken. O gece mısır bahçesine domuzlar girmiş. Yediklerini yemişler, yiyemediklerini koparıp atmışlar. Pek ziyankar bir hayvan bu domuzlar. Ürünü yemeleri yetmiyor. Girdikleri bir yeri maden ocağı gibi kazıp gidiyorlar. Çok az miktarda sağlam kalan mısırları kopardık. Bir miktar mısırı da heybeme yerleştirdim eve götürmek için.
Osman ve Ömer.

Yorumlar

 1. ellerıne yuregıne saglık canım kardeşim dogdugum topraklarımı gorunce bende cok etkilendım kolay gecmedı çocuklugumuz zorda degildı hiç bi boşvermezligimiz olmadı hep doluyduk nerden nereye geldık sumisali aktı gectı zaman gene aynı kocaman bi 0 var elimizde tahta parcası oyuncak taşlardan ev oynadıgımız oyunlar ne senin bir oyuncak araban ne benim bir bez bebegım oldu oo taştan yaptıgımız evin tadını vermezdı belkide iyiki varsınız alicıgım cok guzel olmuşşşş

  YanıtlaSil
 2. Aliciğim ayaklarına sağlık, güzel bir tur olmuş. Özellikle de çocukluğunun geçtiği yere gitmen ve o anıların canlanması etkileyici.

  YanıtlaSil
 3. -Ayşe Abla
  O anların güzel olmasının en büyük sebebi sadece bir kez yaşanmış ve tekrarlanamayacak olmasıdır.

  -Orhan Abi
  Yorumun için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Köy süper, fotolar süper,yaptığın yolculuk mükemmel.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Her hangi bir hesabınız yoksa yorumlama biçimlerinden "Anonim"i seçiniz. Bu durumda lütfen adınızı mesaj içinde belirtiniz. Yazılan cevaplardan haberdar olabilmek için "Beni bilgilendir." seçeneğini kullanabilirsiniz.